Budowa węzła przesiadkowego w ramach usprawnienia systemu transportowego w Gminie Nakło nad Notecią
Projekt pn. „Budowa węzła przesiadkowego w ramach usprawnienia systemu transportowego w Gminie Nakło nad Notecią” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach:
Priorytetu FEKP.03 Fundusze Europejskie na zrównoważony transport miejski
Działania FEKP.03.01 Rozwój i usprawnienie mobilności miejskiej i podmiejskiej
Celu szczegółowego EFRR/FS.CP2.VIII – Wspieranie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej jako elementu transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027
Projekt obejmował budowę węzła przesiadkowego w Nakle nad Notecią, na którego terenie znajdują się miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, miejsce przeładunkowe dla dostawców przedsiębiorców zlokalizowanych w centrum miasta, miejsce przesiadkowe dla podróżnych, miejsca postojowe dla rowerów oraz lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Zakres rzeczowy projektu obejmuje zadania:
- Roboty budowlane – parking z drogami dojazdowymi.
Zadanie dotyczy budowy kilkudziesięciu miejsc postojowych, w tym 8 dla osób z niepełnosprawnościami, ciągów pieszych oraz pieszo-rowerowych, miejsca pozostawiania rowerów. Wykonany został odcinek drogi dojazdowej, wjazd i wyjazd dla samochodów ciężarowych, autobusów oraz służb miejskich w postaci pętli, z miejscem przeładunkowym. Wykonano m.in.: niezbędne roboty przygotowawcze, konstrukcję nawierzchni parkingów, konstrukcję nawierzchni jezdni na dojazdach, odwodnienie terenu objętego inwestycją, ciąg pieszo-rowerowy po południowej stronie, likwidację słupa napowietrznej linii ektroenergetycznej i przełożenie kabla do ziemi, prace wykończeniowe i towarzyszące, oznakowanie poziome i pionowe. - Roboty budowlane – lądowisko.
Zadanie stanowi wydatek niekwalifikowany. Dotyczy budowy lądowiska medycznego dla śmigłowców ratunkowych m.in. typu Eurocopter EC-135. Prace obejmowały m.in. wykonanie niezbędnych robót przygotowawczych, wykonanie konstrukcji lądowiska wraz z całą infrastrukturą, oświetlenie lądowiska i montaż kamer CCTV, wykonanie odwodnienia terenu poprzez spadki płyty TLOF. - Promocja projektu - w ramach działań bezkosztowych zaplanowano bieżące umieszczanie informacji o projekcie i uzyskanym dofinansowaniu na stronie internetowej gminy i na profilu gminy w mediach społecznościowych, zaś elementem kosztowym w ramach zadania będzie zamówienie tablicy informacyjno-pamiątkowej i jej montaż w miejscu realizacji projektu. Tablica ma funkcję informującą o fakcie otrzymania dofinansowania ze środków UE.
Grupą docelową projektu są osoby, które w sposób bezpośredni lub pośredni będą korzystać z produktów i rezultatów projektu.
Projekt skierowany jest bezpośrednio do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, w szczególności Gminy Nakło nad Notecią i Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Korzystanie z produktów i rezultatów przedmiotowego przedsięwzięcia możliwe będzie na zasadach powszechności i pełnej dostępności. Infrastruktura służyć ma społeczności lokalnej – każdemu, kto będzie chciał korzystać z infrastruktury
, jak również mieszkańcom pobliskich samorządów, głownie tych, które wspólnie z Nakłem tworzą Bydgoski Obszar Funkcjonalny oraz osobom przebywającym na tym obszarze. Efekty projektu będą dostępne dla każdego, bez względu na niepełnosprawność, jej rodzaj, jak również stopień. Inwestycja dostępna będzie zarówno dla niepełnosprawnych dzieci, jak również kobiet i mężczyzn oraz osób starszych.
Projekt realizuje cele wynikające z Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, w szczególności cel strategiczny 1. Sprawny i zintegrowany system transportowy oraz cel szczegółowy 1.3. Zwiększenie atrakcyjności infrastruktury transportowej - Wdrożenie na sieci transportowej takich rozwiązań geometrycznych i funkcjonalnych, aby sprzyjała ona osiąganiu właściwych parametrów eksploatacyjnych i była przyjazna dla użytkowników (brak przeszkód fizycznych, przejrzystość rozwiązań, poczucie komfortu i wygody, itd.). Celowi szczegółowemu 1.3 został przypisany pakiet Infrastruktura, który wskazuje na konieczność integracji różnych form przemieszczania i rolę jaką w tym zakresie pełnią węzły przesiadkowe zwiększając atrakcyjność transportu publicznego i intermodalnego. Projektowany węzeł przesiadkowy w Nakle nad Notecią łączy komunikację indywidualną samochodową i rowerową z autobusową komunikacją publiczną. Oddziałuje również pozytywnie na zmniejszenie natężenia ruchu komunikacyjnego w centrum miasta i zlokalizowanych tam miejsc postojowych, odciążając istniejącą strefę parkingową. Poprawi płynność ruchu pojazdów, a to z kolei obniży poziom spalanego przez pojazdy paliwa i ograniczy emisję zanieczyszczeń komunikacyjnych.
Całkowita wartość projektu wynikająca z wniosku o dofinansowanie wynosi 3 761 522,77 zł.
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 2 230 503,62 zł.
#FunduszeEU #FunduszeEuropejskie
