Szanowni Państwo!!! W zakładce dla uczniów i rodziców znajdą Państwo aktualny plan lekcji na rok szkolny 2019/2020, listę obowiązujących podręczników oraz informację na temat drzwi otwartych i wywiadówek. W zakładce dziennik elektroniczny znajduję się krótki film, który pomoże Państwu założyć konto w dzienniku elektronicznym. Prosimy o śledzenie komunikatów.
Portal
SKO
03.10.2017
grafika

SKO W ZESPOLE SZKOLNO - PRZEDSZKOLNYM W ŚLESINIE


      Od grudnia 2012 r. w naszej szkole znów działa SKO, ale w nowej, ulepszonej formie. Uczniowie szkoły podstawowej mogą założyć sobie własne konto, na które będą wpłacać swoje oszczędności. Pomysł by najmłodsi uczyli się oszczędzać ma bardzo długą historię. Wyrasta on z ducha oświeceniowej zasady, żeby uczyć, bawiąc. Według ówczesnych mężów stanu nauka miała również obejmować codzienną, praktyczną ekonomię. W XIX wieku w Europie (między innymi w Belgii, Niemczech, Anglii, Francji, i Austrii) powstały pierwsze szkolne kasy, do których uczniowie mogli wpłacać swoje kieszonkowe. Również w Polsce na początku XX wieku podjęto kroki w celu przeszczepiania tego pomysłu. Pierwsze Szkolne Kasy Oszczędności tzw. SKO powstało w 1927 r. Osiem lat później opieką projekt objęła Pocztowa Kasa Oszczędności, która po II wojnie światowej przekształcona została w Powszechną Kasę Oszczędności Bank Polski. Działalność kas w wielu szkołach została przerwana przez wybuch II Wojny Światowej. Pod koniec lat 60- tych PKO BP zaczęło organizować konkurs dla odkładających oszczędności w szkolnych kasach pod hasłem „Dziś oszczędzam w SKO - jutro w PKO", w którym do dziś biorą udział szkoły z całej Polski.  W roku szkolnym 2010/2011 wprowadzono projekt do Internetu. W lutym, tegoż roku utworzono, cieszącą się dużą popularnością platformę „Szkolne.Blogi.pl", a w czerwcu uruchomiono profil w serwisie Nasza Klasa, o nazwie „Szkoła Oszczędzania". W grudniu 2010 roku na antenie Programu I Polskiego Radia w paśmie Radio Dzieciom wyemitowano pilotażowe audycje edukacyjne PKO Banku Polskiego pod hasłem „SKO - słuchaj, kalkuluj, oszczędzaj". W styczniu 2011 roku ukazał się natomiast „Brawo Bank" - pierwszy numer poradnika ekonomicznego skierowanego do dzieci w wieku od 6 do 10 lat, który już w czerwcu otrzymał Grand Prix w prestiżowym konkursie wydawniczym „Szpalty Roku”. Wiele lat temu w naszej szkole również działało SKO, opiekunem była pani mgr Kazimiera Pitkiewicz.
          Dzieci uczestnicząc w tym programie:
- nauczą się zarządzania własnymi finansami,
- wyrobią w sobie nawyk oszczędzania,
- zdobędą wiedzę na temat oszczędzania i roli pieniądza we współczesnym świecie,
- nabędą praktyczne umiejętności z zakresu korzystania z usług bankowych.
     Każde dziecko uczy się obsługi swojego konta, czyli sprawdzania stanu swoich oszczędności, dysponowania pieniążkami, zakładania skarbonek, w których oszczędza na określony cel, zdobywania odznak, czyli nauka przez zabawę. Uczniowie otrzymali książeczki SKO, legitymacje oraz login do swojego konta SKO.
     Uczestnicy SKO swoje oszczędności mogą wpłacać:
- w banku,
- przez Internet,
- u szkolnego opiekuna SKO w środy  1125 - 1150.
      Szkolnym opiekunem jest mgr Magdalena Mistrzak.
     Oprocentowanie zgromadzonych pieniążków do 5% w skali roku. Na koncie dziecka odsetki dopisywane są raz w tygodniu. W naszej szkole przygodę z SKO rozpoczęło 35 uczniów. W chwili obecnej jest ich tylko 19, a jeszcze ich ilość zmaleje, gdyż niektórzy kończą wkrótce 13 lat. Dlatego zachęcam dołączcie do nas!
     Aktualny stan konta jest na bieżąco wywieszany na szkolnej gazetce SKO. Tam również znajdują się informacje, kiedy można wpłacać pieniążki, w jakich konkursach można wziąć udział oraz adres szkolnego bloga SKO.
Serwis bankowości elektronicznej dla dzieci - www.sko.pkobp.pl
Szkolny opiekun SKO prowadzi blog SKO.
 Adres szkolnego blogaSKO: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-slesin/

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Darmowy licznik odwiedzin
UONET+ zaloguj-sie.png
slajd-naklo.jpg