Klub Młodych Odkrywców w Rezerwacie „Łąki Ślesińskie”.
02.10.2017 Łukasz Kiersznicki 465

Rezerwat przyrody "Łąki Ślesińskie" jest to rezerwat florystyczny, ekosystemowy  o powierzchni 42,43 ha. Utworzony został w 1975 roku w celu zachowania fragmentów wilgotnych łąk ze stanowiskiem brzozy niskiej. Zbiorowiska leśne rezerwatu stanowi tu bagienny las mieszany: ols, ols jesionowy oraz dobrze wykształcony ols porzeczkowy, a także zarośla brzozy niskiej, porośnięte częściowo wierzbą szarą. Licznie występuje arcydzięgiel litwor odmiana nadbrzeżna. Wartość rezerwatu podnoszą zbiorniki wodne, którymi są stawy rybne i „Staw Kardynalski", gdzie hoduje się karpie, amura białego i tołpygę białą. Można w nim spotkać rozmaite gatunki ptaków m.in.: bieliki, rycyki, łabędzie: nieme, krzykliwe, czarnodziobe, wiele gatunków kaczek, gęsi i kanie czarne.

     W sobotę 30 września na wycieczkę do rezerwatu udały się dwie grupy uczestników zajęć Klubu Młodego Odkrywcy, prowadzonego w ramach projektu „Innowacyjna edukacja dla szkół w mieście i gminie Nakło nad Notecią” pod opieką pań mgr M. Biciutko i mgr M. Mistrzak. Kwadrans po dziewiątej wyruszyliśmy w świetnych humorach w drogę, każdy uczestnik odpowiednio zaopatrzony w prowiant, stosowny ubiór, aparaty fotograficzne tudzież komórki. Pani Małgorzata Biciutko rozdała chętnym kompasy, przypomnieliśmy sobie szybko kierunki geograficzne. Wędrując po łąkach Ślesińskich podziwialiśmy faunę i florę, udało się nam zobaczyć m.in. czaplę białą i siwą, żaby, łabędzie. Zobaczyliśmy Staw Kardynalski, stawy rybne, doszliśmy również do wieży widokowej. Po obejrzeniu przepięknych krajobrazów roztaczających się z wieży, przekąsiliśmy małe, co nieco i zabraliśmy się do uzupełnienia kart pracy. Jakub pobrał próbki ziemi do dalszych badań chemicznych. W trakcie zajęć terenowych było mnóstwo dyskusji wynikających z prowadzonych na bieżąco przez uczestników obserwacji przyrodniczych. Pogoda nam dopisała, nie padało, był wiatr, ale świeciło słońce. Co prawda niektórzy nie zadbali o odpowiednie obuwie i suszyli buty oraz skarpetki. Po krótkim odpoczynku spacerkiem wróciliśmy pod budynek szkoły, tam podzieliliśmy się wrażeniami. 

     Szkoda, że wszyscy uczestnicy nie mogli być obecni z różnych przyczyn m.in. zawodów sportowych. Nie możemy się doczekać następnej wycieczki!

 

mgr M. Mistrzak, mgr M. Biciutko

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Darmowy licznik odwiedzin
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
UONET+ zaloguj-sie.png