Klub Młodych Odkrywców w Rezerwacie „Łąki Ślesińskie”.
02.10.2017 Łukasz Kiersznicki 384

Rezerwat przyrody "Łąki Ślesińskie" jest to rezerwat florystyczny, ekosystemowy  o powierzchni 42,43 ha. Utworzony został w 1975 roku w celu zachowania fragmentów wilgotnych łąk ze stanowiskiem brzozy niskiej. Zbiorowiska leśne rezerwatu stanowi tu bagienny las mieszany: ols, ols jesionowy oraz dobrze wykształcony ols porzeczkowy, a także zarośla brzozy niskiej, porośnięte częściowo wierzbą szarą. Licznie występuje arcydzięgiel litwor odmiana nadbrzeżna. Wartość rezerwatu podnoszą zbiorniki wodne, którymi są stawy rybne i „Staw Kardynalski", gdzie hoduje się karpie, amura białego i tołpygę białą. Można w nim spotkać rozmaite gatunki ptaków m.in.: bieliki, rycyki, łabędzie: nieme, krzykliwe, czarnodziobe, wiele gatunków kaczek, gęsi i kanie czarne.

     W sobotę 30 września na wycieczkę do rezerwatu udały się dwie grupy uczestników zajęć Klubu Młodego Odkrywcy, prowadzonego w ramach projektu „Innowacyjna edukacja dla szkół w mieście i gminie Nakło nad Notecią” pod opieką pań mgr M. Biciutko i mgr M. Mistrzak. Kwadrans po dziewiątej wyruszyliśmy w świetnych humorach w drogę, każdy uczestnik odpowiednio zaopatrzony w prowiant, stosowny ubiór, aparaty fotograficzne tudzież komórki. Pani Małgorzata Biciutko rozdała chętnym kompasy, przypomnieliśmy sobie szybko kierunki geograficzne. Wędrując po łąkach Ślesińskich podziwialiśmy faunę i florę, udało się nam zobaczyć m.in. czaplę białą i siwą, żaby, łabędzie. Zobaczyliśmy Staw Kardynalski, stawy rybne, doszliśmy również do wieży widokowej. Po obejrzeniu przepięknych krajobrazów roztaczających się z wieży, przekąsiliśmy małe, co nieco i zabraliśmy się do uzupełnienia kart pracy. Jakub pobrał próbki ziemi do dalszych badań chemicznych. W trakcie zajęć terenowych było mnóstwo dyskusji wynikających z prowadzonych na bieżąco przez uczestników obserwacji przyrodniczych. Pogoda nam dopisała, nie padało, był wiatr, ale świeciło słońce. Co prawda niektórzy nie zadbali o odpowiednie obuwie i suszyli buty oraz skarpetki. Po krótkim odpoczynku spacerkiem wróciliśmy pod budynek szkoły, tam podzieliliśmy się wrażeniami. 

     Szkoda, że wszyscy uczestnicy nie mogli być obecni z różnych przyczyn m.in. zawodów sportowych. Nie możemy się doczekać następnej wycieczki!

 

mgr M. Mistrzak, mgr M. Biciutko

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
slajd-naklo.jpg
LNU_logo.png
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
UONET+ zaloguj-sie.png